Ramorjevo ime tudi trajno ohranjeno
Letalsko vzletišče v Novih Lazih pri Kočevski Reki je z 31. oktobrom dobilo novo ime. Javna agencija za civilno letalstvo Republike Slovenije je namreč na predlog Letalskega kluba Kočevje izdala soglasje, da se dosedanje poimenovanje razširi z imenom prvega kočevskega pilota in izdelovalca letal Hansa (Ivana) Ramorja.
Kočevki pilot je bil po razpadu avstro-ogrske monarhije tudi inštruktor v prvi slovenski vojaški aviacijski enoti, ljubljanski letalski stotniji, in tako pomemben za širši domači prostor. Občina Kočevje je v počastitev njegovega spomina in dveh pomembnih obletnic kočevskega letalstva – leta 1935 je Kočevje dobilo svoj prvi aeroklub, pred 25 leti pa sedanjega – leto 2020 razglasila za Ramorjevo leto ter tako spomnila na čas, ko smo tudi v naših krajih razprli krila in postali letalska regija.
Čeprav so zaradi trenutne zdravstvene situacije dejavnosti ob tematskem letu glede na prvotne načrte nekoliko okrnjene, pa je Ramorjevo ime na Kočevskem vendarle postalo prepoznavno. K temu je v sodelovanju z OŠ Zbora odposlancev in OŠ Ob Rinži prispeval tudi Letalski klub Kočevje, ki je za učence obeh šol ter podružnic v Livoldu in Kočevski Reki 5. in 6. oktobra pripravil tehniška dneva, med katerima so se osnovnošolci seznanili z osnovami letalstva in spoznali Ramorjevo življenjsko pot.
Številni otroci so pred šolsko stavbo tako prvič v življenju lahko od blizu videli ultralahko letalo, pilot in inštruktor Robert Latin, sicer tudi predsednik letalskega kluba, pa jim je s tehnične in osebne plati podrobno predstavil problematiko letenja in pilotiranja. S podatki o Ramorju in začetkih letalstva na Kočevskem ga je dopolnil še Mihael Petrovič ml. Prvi stik z Ikarovimi sanjami, kakršne je sanjal Ramor in za njim drugi kočevski letalci, je tako podlaga za prihodnost in upanje, da bomo s svojim znanjem in ustvarjalnim zagonom uspešno ohranjali tradicijo, ki je bila začrtana pred več kot sto leti.
Mihael Petrovič ml.