Hommage Milanu Butini (1923–1999)
Z razstavo v Likovnem salonu Kočevje, ki jo odpremo 14. 9. 2023 ob 18. uri, začenjamo niz dogodkov posvečenih 100. obletnici rojstva slikarja in likovnega teoretika dr. Milana Butine. V želji, da Milana Butino predstavimo večplastno in na vseh nivojih njegovega ustvarjanja, smo se med seboj povezale različne ustanove: Pokrajinski muzej Kočevje, Galerija Staneta Kregarja, Slovenski gledališki inštitut in Galerija Hest v Mariboru.
V Kočevju ga bomo predstavili kot likovnega teoretika, ki je preko slikarstva prihajal do likovnoteoretskih spoznanj in odkritij. Kot utemeljitelja likovnoteoretskih praks v Sloveniji ga bomo postavili ob bok njegovim predhodnikom (Klavdij Zornik, Zoran Didek), sodobniku in prijatelju (Marijan Tršar) in naslednikom (Jožef Muhovič, Jurij Selan). Likovnoteoretska zapuščina Milana Butine je močno zaznamovala slovenski likovni prostor. Predvsem je s svojimi pristopi, utemeljitvami in novimi dognanji postavil temelje likovnoteoretske prakse in likovne pedagogike na Slovenskem, ki jo nadaljujejo in ohranjajo likovni pedagogi in vsi, ki se ukvarjajo z likovno umetnostjo.
Za oživitev Butinovih slikarski del z avdio-vizualizacijo pa je poskrbela kreativna ekipa ustvarjalcev, ki deluje pod imenom Beam Team (Anja Romih, Stella Ivšek, Črt Trkman).
Kustosinja: Nadja Kovačič.
Galerija Staneta Kregarja bo med 5. 10. in 5. 11. 2023 predstavila Milana Butino kot izvirnega ustvarjalca tihožitij.
Slovenski gledališki inštitut bo od 9. 11. do 29. 12. 2023 Milana Butino predstavil kot slikarja in scenografa.
Galerija Hest v Mariboru pa bo med 28. 11. in 12. 12. 2023 Milana Butino predstavila kot avtorja številnih krajinskih upodobitev.
V mesecu novembru bo izšla tudi monografska publikacija, ki jo v Pokrajinskem muzeju Kočevje pripravljamo v okviru občinskega tematskega kulturnega leta posvečenega 100. obletnici rojstva Milana Butine. V monografiji bo glavni poudarek na Butinovem slikarskem opusu, ki ga je neumorno ustvarjal vse od študija na akademiji do svoje smrti leta 1999.
Avtorja monografije sta prof. dr. Jožef Muhovič in Nadja Kovačič.