MURALI KOČEVJA - UMETNIŠKE STENSKE POSLIKAVE
Kočevje je v letu 2022 dobilo prve umetniške stenske poslikave oziroma murale, ki interpretirajo tematike lokalne identitete na podlagi tematskih kulturnih let občine Kočevje.
Prvi javni poziv za umetniške stenske poslikave v mestu smo izpeljali v okviru mednarodnega UrbAct projekta iPlace, na podlagi izkušenj partnerskih mest, ki s tovrstnimi umetniškimi intervencijami uspešno gradijo urbani javni prostor ali izboljšujejo degradirana območja. Izjemno dober odziv tako ustvarjalcev kot splošne javnosti pa je botroval nadaljevanju projekta tudi v letu 2023.
Klara Perušek: HUFNAGLOV OBJEM (2022)
Lokacija: garaža v Kajuhovem naselju
O avtorici
Klara Perušek je vsestranska ustvarjalka. Kljub temu, da je po izobrazbi kineziologinja, jo je umetnost spremljala celo življenje. Rada se loti različnih ustvarjalnih projektov, kot npr. kvačkanje, tkanje, risanje na steklo, digitalno risanje, poslikava pohištva, ilustriranje slikanice itd. Med drugim je ilustrirala slikanico Zlata ribica in velikan.
Avtorica o muralu
Mural na garaži v Kajuhovem naselju (Hufnaglov objem) predstavlja gozdarja Hufnagla, ki se je uprl uveljavljeni praksi izsekavanja gozdov na golo in vpeljal izvirno obliko prebiralnega, sonaravnega gospodarjenja z gozdovi. S svojo poslikavo sem želela prikazati, kako z velikanskim objemom Hufnagel objema in varuje gozdove in vse, kar biva v njem.
Daniel Homšak: HUFNAGLOVO LETO (2022)
Lokacija: zid ob Tomšičevi cesti
O avtorju
Daniel Homšak je študiral arhitekturo, kasneje pa z diplomsko nalogo »Kako do ravnotežja v sliki?« diplomiral na Visoki šoli za risanje in slikanje v Ljubljani. Poleg slikanja se na področju vizualne umetnosti ukvarja z grafičnim oblikovanjem, videom, oblikovanjem interiera in postavitvijo gledaliških scen. Deluje tudi na glasbenem področju, kjer sodeluje v več glasbenih zasedbah, sklada lastno glasbo in nastopa v gledaliških predstavah. Od leta 2019 je član Društva likovnih umetnikov Ljubljane in ZDSLU. Razstavljal je na osmih skupinskih in sedmih samostojnih razstavah.
Avtor o muralu
Poslikava je razdeljena na štiriindvajset segmentov, ki ponazarjajo delavnik gozdarja – tudi ko spi, sanja o gozdu. Pragozd počiva, človekova intervencija pa ga spreminja v gozdno gospodarstvo. Tloris bivališča v sedmem in osmem delu je pravokoten, hladen in v nasprotju z organsko zaobljenimi oblikami narave. A ko se zjutraj zbudimo, je sonce še vedno okroglo. Kdor pravi, da rdeči polovici spominjata na ljudi z daljnega vzhoda, se ne moti. Morda so v te kraje pripeljali nekaj vzhodnjaške modrosti, njihovi roboti pa naj delajo za nas. Razcepljeno sonce je tudi poklon nekdanjemu japonskemu predsedniku vlade, umrlem v atentatu le nekaj dni po zaključku poslikave. Razsekano deblo leži med 14. in 21. delom. Trnje kočevskega gozda nas spominja na temno stran slovenske zgodovine. Kadar kocka odloča o naslednjem koraku, le ta ne vodi v nebesa. Samo človekove roke so sposobne ustvariti, na žalost tudi uničiti. Poslednji, 24. del.
Bine Skrt: PRAGOZDNA ZVER - KOČUH (2022)
Lokacija: industrijska hala na Tomšičevi cesti
O avtorju
Bine Skrt je diplomiral na visoki strokovni šoli slikarstva v Ljubljani. Diplomiral je z muralom, teoretični del diplome pa je bil o likovnih intervencijah na prostoru Metelkove. Deluje na področjih slikarstva, oblikovanja in ilustracije, muralov, likovnih intervencij v prostoru ter oblikovanju odrskega prostora in performansa. Do leta 2005 je deloval v tandemu s Tino Drčar. Od leta 2009 do 2013 je študiral odrsko oblikovanje na AGRFT. Je samozaposlen v kulturi, kot scenograf. Izvedenih ima že devet muralov, vključno s kočevskim.
Avtor o muralu
Med slikanjem stenske slike z delovnim naslovom "Pragozdna zver", se je pri naključnih mimoidočih, pa tudi pri bližnjih stanovalcih ponavljalo vprašanje; katera žival pa je to? Ko sem oddal skico za mural sem verjel, da bo na sliki čuden pes ali avtorska izvedba volka. Po komentarjih, da »To sigurno ne more biti pes.«, »Noben pes ni tak!«, »Tudi mravljinčarju ni preveč podoben.«, »Miha poglej lisičko!« in »Joj, kako dober zmaj.« ter »Kako, da ne rišete medveda?«, sem se resno začel spraševati, kaj za vraga sem naslikal. Potem pa se mi je zjutraj, ko sem razmišljal kakšne barve lahko še dodam zverini v kožuh, posvetilo; naslikal sem kočuha. Kočuh je zverinica, ki bi čisto mogoče lahko živela v kočevskem pragozdu. V resnici je zelo majhna in plašna in zares ne vem, če jo je poleg mene še kdaj kdo videl. Vsekakor pa je kočuh vreden pozornosti in zaščite. Je tista skrivnost, ki se zares svetlika samo vsake toliko in le pod pogojem, da smo dovolj potrpežljivi. Je neodkrita moč narave, ki je večna skrita in neuničena. Je uganka. Je darilo.
DUŠA JESIH: HONEY PIE / MEDENA PITA (2022)
Lokacija: Hotel Valentin, prizidek
O avtorici
Duša Jesih je leta 2005 zaključila študij na Šoli za risanje in slikanje v Ljubljani. Študijsko se je izpopolnjevala na Cité Internationale des arts v Parizu. Od leta 2007 deluje kot svobodna umetnica, ki se v svoji praksi posveča predvsem slikarskemu mediju, znotraj katerega je od začetnih ekspresionističnih teženj prešla v ultimativno abstrakcijo geometričnih oblik. Navdahnjena z najbolj temeljno vizualno govorico ustvarja grafične in stilizirane podobe, ki so v današnjem preobilju vizualnega dojete kot nekakšni arhetipi sodobnega sveta. Avtorica živi in deluje v Ljubljani. Leta 2019 je potom povabila na mednarodno umetniško rezidenco v New York, en mesec posvetila tamkajšnjemu ustvarjanju in razstavljanju.
Avtorica o muralu
V svojih skicah za kočevske stenske poslikave je skušala zajeti, nakazati in preplesti več tem, in, kot je zapisala avtorica, »pustiti domišljiji odprto pot«. V geometrijskih mrežah, meandrih, v rumeno-črnih tonih lahko na primer vidimo simboliko čebelarstva. Hkrati pa je tudi umetniški podpis, ki nagovarja okolico na kulturološko širino mesta in njegovega spoštljivega odnosa do umetnika.
Klara Perušek: HANS RAMOR (2023)
Lokacija: garaža na Tomšičevi cesti
O avtorici
Klara Perušek je zaključila magistrski študij kineziologije, a jo umetnost spremljala že od otroštva. Loteva se različnih umetniških projektov, v zadnjem času predvsem v tehniki digitalne ilustracije. Ilustrirala je slikanico Zlata ribica in velikan, lani pa je v okviru razpisa v Kočevju naredila veliko stensko poslikavo Hufnaglov objem. V lanskem letu je imela tudi dve samostojni razstavi, eno v Cerknem in drugo v Kranju.
Avtorica o muralu
Mural predstavlja Ivana Ramorja, ki je prvi kočevski pilot in graditelj letal. Dobila sem idejo, da sem objekte ilustracije »nagnetla« v obliko garaže. Ramor v rokah drži tudi dežnik, saj naj bi kot otrok skušal poleteti z njim. Namenoma sem izbrala bolj »retro« barve, saj menim, da se dobro dopolnjuje z vsebino ilustracije.
Tomaž Milač: KOČEVSKI MOZAIK (2023)
Lokacija: Trg zbora odposlancev 41
O avtorju
Tomaž Milač se je po končani srednji šoli za oblikovanje in fotografijo v Ljubljani vpisal na Visoko šolo za vizualne umetnosti Arthouse in nadaljeval študij na Pedagoški fakulteti v Mariboru. Njegova dela so bila razstavljena doma in v tujini. Leta 2003 je prejel drugo nagrado na Balkan Youth Festivalu v Grčiji. Leta 2012 je kot umetnik zastopal Slovenijo na olimpijskih igrah v Londonu in svoja dela razstavljal na skupinski razstavi v Barbican centru. V svoji umetniški praksi prepleta različne tehnike in uporablja različne medije, med drugim fotografijo, grafiko in kolaž. Ustvarja v Celju, kjer ima atelje v Umetniški četrti Celje.
Avtor o muralu
Ideja, kako umestiti različne elemente v celoto, je v kompoziciji. Sestavljena je iz kvadratov po principu mozaika, kar pomeni, da vsak segment nosi zgodbo ali dekorativni element, ki medsebojno sodeluje in ustvari svojevrsten preplet, v katerem gledalec najde asociativen pogled. Tako se lahko spogledujemo po tradiciji, lokalni zgodovini in napredku. Barvna kombinacija je privzeta iz arhitekture in okolja, tako se znebimo kontrastov, ter dosežemo bolj umirjeno sceno.
Bine Skrt: HANS RAMOR (2023)
Lokacija: Trg zbora odposlancev 22
O avtorju
Bine Skrt je zaključil Visoko strokovno šolo za risanje in slikanje v Ljubljani, kjer je diplomiral s stensko sliko Mala Šola. Študiral je tudi scenografijo na AGRFT v Ljubljani in trenutno deluje kot samozaposlen scenograf. Z murali (tudi v tandemu s Tino Drčar) je sodeloval pri urbanih likovnih projektih v Metelkova mestu v Ljubljani. Pri svojem delu se veliko ukvarja z umestitvijo likovnih stvaritev v prostor. V Kočevju je prisoten od lanskega leta s poslikavo Kočuh.
Avtor o muralu
Na poslikavi je upodobljen Hans Ivan Ramor, kako skače z dežnikom. Ta je namenoma upodobljen kot že odrasel človek v letalski opravi, saj je poudarek na tem, da je njegov uspeh uresničitev mladostniških sanj.
Bor Šparemblek: PREPLET ČLOVEKA IN ČEBEL (2023)
Lokacija: Reška cesta 5a
O avtorju
Bor Šparemblek je v Ljubljani končal Srednjo šolo za oblikovanje in fotografijo, smer grafično oblikovanje. Že po zaključeni srednji šoli je ilustriral podobe za računalniške igrice. Leta 2017 se je vpisal na Akademijo za likovno umetnost v Ljubljani, smer slikarstvo in trenutno zaključuje študij. Od leta 2016 je pripravil 4 samostojne slikarske razstave in sodeloval na več skupinskih razstavah. Med obdobjem korone se je posvetil animaciji (stop-motion) in pisanju scenarija za spletno serijo, ki je trenutno v fazi post-produkcije. Ustvarja v svojem ateljeju “Štala” na Dolenjem jezeru pri Cerknici.
Avtor o muralu
Na poslikavi se prepletata človeška podoba iz lesenih palic ter panji in čebele, ki predstavljajo temo kulturnega leta - Leto čebel in medu 2019. Skozi prepletanje panjev, čebel in človeške podobe, je izražena povezanost narave in človeka.Poslikava spominja na pomembno vlogo čebel v naravnem okolju, njihov prispevek k družbi in spodbuja k ohranjanju čebel v prihodnosti.
Živa Rac: UTOPLJENA (2024)
Lokacija: park Gaj, Trg zbora odposlancev
O avtorici
ŽIVA RAC je avtorica iz Kočevja. Leta 2019 je zaključila Srednjo šolo za oblikovanje in fotografijo – smer likovna gimnazija in se vpisala na Univerzo v Ljubljani – Fakulteta za arhitekturo, kjer trenutno končuje 4. letnik. V času študija na Fakulteti je ustvarjala razne prostorske instalacije in makete. Na dnevni bazi se srečuje z razvijanjem konceptov in idej ter umeščanje le-teh v prostor. Notranje stenske poslikave ji niso tuje, v zunanjem prostoru pa do sedaj še ni imela priložnosti ustvarjati.
Avtorica o muralu
Utopljena je sestavljena iz več elementov. V množici raznobarvnih listov opazimo utapljajočo se žensko figuro. Liste lahko povežemo tako z gozdovi v domačem kraju kot tudi z metaforo vode, ki je bila usodna za ženko figuro – Veroniko Deseniško.
Marko Šajn: LE VKUP UBOGA GMAJNA (2024)
Lokacija: Podgorska ulica 11c
O avtorju
MARKO ŠAJN Študiral je slikarstvo in grafiko na akademiji likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Kot vizualni umetnik deluje na področju slikarstva, grafike, risbe in umetniških publikacij. Dejaven je v Hiši kulture v Pivki ter v okviru risografskega kolektiva Riso Paradiso v Ljubljani. Osrednji motiv v njegovih delih je človeška figura, ki je skrajno stilizirana, celo tipizirana, saj se vselej pojavlja brez obraznih potez, z enako pričesko in v enakih oblačilih. Figura je postavljena v nedefiniran prostor, ekvivalenten platnu, kjer zavzema različne položaje, iz katerih razbiramo njena čustva in razpoloženja, izražena zgolj z držo telesa, s kretnjami ali gibi. Ko se ji pridruži še ena ali več figur, skupaj vzpostavijo različne kompozicije, v katerih se skozi vizualno govorico teles odražajo njihova medsebojna razmerja (skupne) težnje in delovanja. V teh kompozicijam ohranja koreografijo gibov dovolj nedorečeno, da pušča interpretacijo odnosov odprto.
Avtor o muralu
Le vkup uboga gmajna ponazarja upor ''malega'' človeka proti oblasti. Nanaša se na kmečke upore in puntarstvo. Prikazuje moč povezovanja in skupnosti, ki je močnejša in pomembnejša od individualizma ter elit. Kljub temu, da navdih za delo prihaja iz puntarstva je tema brezčasna in aktualna tudi v današnjem svetu.
Urša Barič: KAJ JE V GLOBINI? (2024)
Lokacija: Roška cesta 1, ob začetku dimnikarske poti, vzporedno z Dimnikarsko potjo
O avtorici
URŠA BARIČ prihaja iz Kočevja, stara je 24 let. Je diplomirana profesorica likovne pedagogike. Dela kot demonstratorka profesorja Črtomirja Freliha (področje grafike) in poučuje likovno pedagogiko na OŠ Fara.
Avtorica o muralu
KAJ JE V GLOBINI ? Zaradi oblike zidu na Roški cesti, ki je izrazito horizontalen je kot nalašč za upodobitev nečesa, kar tako zelo povezujemo s horizontalo in to je voda. Spraševala se je kako upodobiti jezero na način, da končno delo ni krajinska slika. Tako je nastal kolaž elementov, ki nas asociirajo na Rudniško jezero. Na poslikavi se prepletajo živali (polarni slapnik, som in veliki detel) ter različne rastline.