DESETO PRIZNANJE DEKLICA S PIŠČALKO PREJEL GAŠPER JARNI
Jubilejno deseto priznanje Občine Kočevje deklica s piščalko za strokovno odličnost na področju umetnosti, humanističnih znanosti in kulture, je prejel dramski umetnik Gašper Jarni, ki pomembno prispeva k razvoju gledališče dejavnosti v Kočevju. Priznanje sta mu predala župan dr. Vladimir Prebilič in predsednica žirije za podeljevanje priznanja Lela B. Njatin.
Tradicionalna prireditev Občine Kočevje ob slovenskem kulturnem prazniku se je letos zaradi epidemije preselila na splet in bila premierno predvajana 8. februarja. Ali prireditev bo, ni bilo vprašanje, saj letos obeležujemo jubilejno deseto leto priznanja deklica s piščalko, ki ga Občina Kočevje od leta 2012 podeljuje na istoimenski prireditvi. Letošnji prejemnik je domačin, dramski umetnik Gašper Jarni, ki je priznanje prejel zaradi svojega strokovno odličnega prispevka k razvoju gledališke dejavnosti v Kočevju, v katero je vsadil nacionalne poklicne kriterije in lastne nacionalne odrske izkušnje, s tem pa ustvaril trajno referenčno točko za obravnavo Kočevske. Žirija za podeljevanje priznanja je zapisala, da Jarni dosega mednarodno primerljive rezultate in nacionalno pomembne rezultate v slovenskem kulturnem prostoru, dosega odličnost v konceptualnih zasnovah, metodah izvedbe in rezultatih ustvarjanja ali delovanja ter je tesno povezan z regionalnim področjem občine Kočevje. Jarni je ob prejemu priznanja izpostavil, da mu je deklica s piščalko še prav posebej ljubo in dragoceno priznanje: »Dragoceno zato, ker se pridružujem resnično eminentni in raznoliki druščini dam in gospodov, ki so pustili ali še puščajo izjemne sledi na različnih področjih kulture, umetnosti in humanističnih znanosti. Prav posebej ljubo pa zato, ker ga prejemam od svojih ljudi, ker ga prejemam doma.«
Spletna prireditev Deklica s piščalko je gledalcem ponudila kulturni program s kar 29 nastopajočimi, ki je nastal pod taktirko režiserja mag. Marka Glavača. Ob konceptu programa V radosti mavrice spominov – spoznanj – vizij je zapisal, da so kulturni program deklice s piščalko doslej bogatili mnogi uveljavljeni domači in tuji ustvarjalci-umetniki. Zasnova letošnjega koncepta pa temelji prav na teh zgodbah, tako lepih kot tudi neprijetnih trenutkih. Župan dr. Vladimir Prebilič se je kot slavnostni govornik v svojem nagovoru dotaknil koncepta drugačnosti v pozitivnem pogledu, pomena ustvarjalnosti ter seveda priznanja deklica s piščalko in prejemnikov kot ambasadorjev Kočevskega. Občina Kočevje je skupaj s Pokrajinskim muzejem Kočevje ob jubileju pripravila tudi pregledno razstavo Deklica s piščalko 2012–2021, s predstavitvijo vseh dosedanjih prejemnikov priznanja. Razstavo si je možno ogledati kot interaktivno spletno postavitev ali v živo v Pokrajinskem muzeju Kočevje.
Zbornik Lokalitetno v identiteti
Ob deseti obletnici priznanja Občine Kočevje Deklice s piščalko je izšel zbornik Lokalitetno v identiteti, ki ga je uredila Lela B. Njatin. Občina Kočevje je odlok, na podlagi katerega podeljuje priznanje, sprejela leta 2011. Župan dr. Vladimir Prebilič je prvo priznanje podelil 2012. Posthumno ga je takrat prejel akad. kipar Stanislav Jarm, ki je tudi ustvaril skulpturo, po kateri priznanje nosi ime. Knjiga je dokument, ki javnosti predstavlja ključna dejstva o prvih desetih letih priznanja ter ponuja vpogled v misel in delo nekaterih izmed nagrajencev. Svoja besedila so prispevali župan dr. Vladimir Prebilič in nagrajenci Klavdij Sluban, dr. Marija Makarovič, Vito Oražem, Lela Angela Mršek Bajda, dr. Boris A. Novak, dr. Mitja Ferenc in Gregor Guštin. Knjiga je na voljo v knjižnicah po Sloveniji.
Utemeljitev žirije za podeljevanje priznanja – Gašper Jarni
Gašper Jarni priznanje deklica s piščalko »zasluži« predvsem z mentorskim delom, ki ga opravlja na Kočevskem. Ustvaril je izvirni pristop k združevanju entuziastičnega in profesionalnega v umetnostni pedagogiki ter tako vzpostavlja in izpopolnjuje odrske veščine otrok in njihovih mentorjev. V gledališki dejavnosti na območju občine Kočevje je vseprisoten in kot središčna osebnost odrskega dogajanja vzpostavlja kontinuiteto v zgodovini gledališča na Kočevskem, med drugim v sodelovanju s KUD Jazbec in partnerji ohranja tradicijo amaterskega gledališča. Odrske veščine in ljubezen do gledališča podarja generacijam odraščajočih v tej regiji in sodeluje v občinskih programih za ohranjanje ter oživljanje kulturne dediščine. Je viden akter osrednjih kulturnih dogodkov v Kočevju, tudi kot moderator, in spodbujevalec medobčinskega povezovanja ter udeležb v vseslovenskih tekmovanjih na področju gledališča. Na državni ravni je dejaven kot recenzent otroške gledališke produkcije v JSKD in kot recenzent deklamatorjev za nagrado Župančičeva frulica.
Kot kontrapunkt pedagoški dejavnosti se kaže osebna gledališka pot Gašperja Jarnija. Pogosto je sodeloval z najbolj prelomnim dramskim piscem in inovativnim režiserjem Dušanom Jovanovićem, ki je bil tudi njegov mentor na AGRFT. Kot študent je bil trikrat nagrajen za vloge, ki jih je oblikoval, kasneje pa je prejel nacionalno priznanje za animiranje lutk. Njegova gledališka igra je postdramska, torej izrazito sodobna. Ob besedilu in vlogi, kakor je zamišljena v besedilu, svoje početje hkrati komentira, torej vzpostavi dialog na eni strani z avtorjem oz. besedilom, na drugi strani pa izpostavi lastno igralsko veščino, svoj notranji in izkustveni pogled na izzive, s katerimi se spopada uprizoritev, tudi lastni dvom v početje pred občinstvom. S svojo igro opozarja, da je problem globlji, kot se kaže v samem besedilu. Jarni je izstopajoč igralec tudi tam, kjer se gledališče oplaja in srečuje z glasbo. Izraziti in natančni, ekspresivni pevski nastopi, ki jih podpira z dolgoletnim obštudijskim izpopolnjevanjem svojega petja, dokazujejo, da je scenski nastop kultiviral in izpilil do perfektnosti, zato je tudi član v Sloveniji za muzikal najbolj usposobljenega igralskega ansambla, Mestnega gledališča ljubljanskega.
Tovrstni kolorit njegovega scenskega razpona se preliva v pedagoško prakso, ki jo Gašper Jarni vrši na Kočevskem, in gledališko tradicijo na regionalnem območju Občine Kočevje razvija v smeri sodobnih odrskih praks.