Sporazum o nadaljnjem sodelovanju v okviru projekta ProteCHt2save
Triletni mednarodni projekt ProteCHt2save, so-financiran s strani programa Interreg Srednja Evropa, ki se ukvarja z izzivi varovanja kulturne dediščine pred naravnimi nesrečami kot so neurja, požari in poplave, se v juniju zaključuje. V projektu je sodelovalo 10 partnerskih organizacij, med njimi edina iz Slovenije Občina Kočevje. Partnerji so na podlagi strokovnih analiz pripravili klimatske projekcije in ocene tveganja ter akcijske načrte varovanja. Med drugim tudi za boljšo zaščito in morebitno evakuacijo vrednih predmetov iz Pokrajinskega muzeja Kočevje. Pomemben rezultat projekta je tudi zaveza občin k nadaljnjemu aktivnemu delovanju na področju zaščite kulturne dediščine po zaključku projekta ProteCHt2save.
K podpisu sporazuma je pristopilo sedem občin iz sedmih držav Srednje Evrope, iz Slovenije Občina Kočevje. Župan dr. Vladimir Prebilič je tako ob mednarodnem muzejskem dnevu 18. junija podpisal sporazum, s katerim smo se zavezali, da bomo še naprej sodelovali pri zaščiti kulturne dediščine z uporabo rezultatov projekta ProteCHt2save.
Občina Kočevje bo tako koristila dragocene izkušnje in rezultate, razvite med projektom ProteCHt2save, zlasti inovacije in izobraževanja za kustose in reševalce za preprečevanje nesreč. Tako bomo pristopili k uporabi novega akcijskega načrta za izboljšanje znanja in ozaveščenosti akterjev, ki upravljajo z varstvom kulturne dediščine. Prizadevali si bomo, da se pridobljene ugotovitve vključijo tudi v lokalne, regionalne in nacionalne načrte zmanjševanje tveganja za nesreče ter načrte zaščite in reševanja. Z aktivnostmi, kot so reševalne vaje, pa bomo krepili sodelovanje in pripravljenost kustosov ter gasilcev na nesreče v našem okolju.
Več informacij o projektu: ProteCHt2save
Foto: direktorica Pokrajinskega muzeja Kočevje Vesna Jerbič Perko, župan dr. Vladimir Prebilič in vodja projekta ProteCHt2Save Julija Škarabot Plesničar ob podpisu sporazuma.