EKSRP - projekti LAS
Z roko v roki do kakovostne prehrane
Projekt Z ROKO V ROKI DO KAKOVOSTNE PREHRANE je projekt sodelovanja štirih lokalnih akcijskih skupin: LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe, LAS Notranjska, LAS med Snežnikom in Nanosom ter LAS Dolenjska in Bela Krajina, ki je bil uspešno prijavljen na 3. Javni razpis za podukrep 19.3: Priprava in izvajanje dejavnosti sodelovanja lokalne akcijske skupine Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Poleg partnerjev LAS sodeluje kot partner še Občina Kočevje iz območja LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe.
Opis projekta:
Namen projekta je ustvariti pogoje za vzpostavitev učinkovitega sistema lokalne trajnostne oskrbe (predvsem javnih ustanov) z lokalnimi živili in s tem oblikovanja kratkih dobavnih verig. Na partnerskih območjih do sedaj ni bilo celostnega pristopa k reševanju te problematike. Tu in tam je bilo izvedenih več manjših projektov, ki so bili finančno podprti predvsem iz programa LEADER oz. lokalnih virov. Tako je bilo ustanovljenih nekaj novih zadrug, predvsem v urbanih območjih so zaživele tržnice, nekaj aktivnosti je bilo usmerjeno v informiranje in ozaveščanje ponudnikov ter predvsem izobraževalnih ustanov.
S projektom želimo k razreševanju problematike pristopiti celostno, z upoštevanjem obstoječe ponudbe lokalnih ponudnikov in potencialov za povečanje ponudbe ter potreb končnih potrošnikov. V prvi vrsti naslavljamo javne ustanove (vzgojno-izobraževalne, zdravstvene, socialno varstvene), ki imajo stalno potrebo po kakovostni hrani in katerih uporabniki sodijo med najbolj ranljive skupine (otroci, bolni, starejši).
Cilji operacije:
- Spodbuditi povezovanje in organiziranje lokalnih ponudnikov za skupni nastop na trgu
- Vzpostaviti/razviti dodatne osnovne storitve na območju z vzpostavitvijo prodajnih in distribucijskih točk lokalno pridelanih in predelanih živil
- Ozaveščati o varstvu okolja ter ohranjanju naravne in kulturne dediščine z uporabo lokalnih virov
Glavne dejavnosti:
- Delovni sklop 1: Sodelovanje z javnimi ustanovami
- Delovni sklop 2: Sodelovanje z lokalnimi ponudniki
- Delovni sklop 3: Povezovanje lokalnih ponudnikov in javnih ustanov
- Delovni sklop 4: Promocija operacije
- Delovni sklop 5: Koordinacija in vodenje
Rezultati operacije:
- Pripravljen dokument analiza stanja tako na področju javnih ustanov kot tudi lokalnih ponudnikov. Analiza bo narejena za posamezno območje vsakega od sodelujočih LAS in skupna analiza, ki bo zaokrožila območje dveh regij južne in jugovzhodne Slovenije.
- Oblikovan vzorec javnega naročila za prehrano, ki bo na voljo vsem zainteresiranim javnim zavodom na območju sodelujočih LAS kot tudi širše.
- 22 javnih ustanov bo sodelovalo pri dopolnitvi in spremembi jedilnikov v smeri sezonalizacije. Organizirane bodo delavnice za kuharsko osebje javnih zavodov za pripravo teh obrokov oziroma za osvežitev klasične priprave obrokov.
- V okviru javnih zavodov bo izvedenih pet različnih izobraževalnih aktivnosti za različne deležnike (kmetijski krožki na OŠ, študijski krožki, delavnice za starejše v domu starejših, delavnice za kuharsko osebje, izobraževalna igra za najmlajše).
- Načrtujemo 50 novih lokalnih ponudnikov, ki bodo izrazili interes za sodelovanje z javnimi zavodi.
- V projektu so predvideni tudi ogledi dobrih praks, izmenjava izkušenj in prenos znanja iz območja sodelujočih LAS na svoje območje.
- Pilotno bom izdelan zasaditveni načrt z zainteresiranimi lokalnimi ponudniki, predvsem pridelovalci, da bodo na ta način razpolagali z raznovrstnejšo ponudbo, zadostnimi količinami ter vzpostavili bolj trajno sodelovanje z javnimi zavodi kot končnimi uporabniki njihovih proizvodov.
- Vzpostavljene bodo tri distribucijske točke, ki bodo skrbele za prevzem in dostavo blaga med ponudniki in prevzemniki.
- Na novo bosta vzpostavljeni dve prodajni točki lokalnih proizvodov.
- Vzpostavljen bo nov podeželski izobraževalni center.
- V okviru projekta bo izdelan tudi promocijski film na temo zdravih šolskih jedilnikov, o prednostnih pristopa k organizirani prehrani tudi s pomočjo direktne povezavi z organizatorji prehrane in ponudniki.
Trajanje operacije: oktober 2018 – september 2020
Vrednost: Skupna vrednost operacije za LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe: 102.209,61 EUR z DDV; Znesek sofinanciranja Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP): 72.437,85 EUR.
Kontakt: LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe, Trata XIV 6a, 1330 Kočevje, T:+ 386 (0)1 620 84 70, http://las-ppd.si/, E: info@las-ppd.si
Način sofinanciranja: Projekt je sofinanciran s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja
Povezave:
Program razvoja podeželja: https://www.program-podezelja.si/sl/
Spletna stran Evropske komisije, namenjene EKSRP: https://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020_sl
LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe: http://las-ppd.si/
Trajnostna mobilnost in turizem na kolesih
Projekt Trajnostna mobilnost in turizem na kolesih je projekt sodelovanja petih lokalnih akcijskih skupin: LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe, LAS Zgornje Savinjske in Šaleške doline, LAS Mežiške doline, LAS Goričko 2020 ter LEADER Partnerstvo okrožja Kilkenny iz Irske, ki je bil uspešno prijavljen na 4. Javni razpis za podukrep 19.3: Priprava in izvajanje dejavnosti sodelovanja lokalne akcijske skupine Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Poleg partnerjev LAS sodeluje kot partner še Občina Kočevje in Občina Ribnica iz območja LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe.
Opis projekta:
Operacija se nanaša na področje trajnostne mobilnosti z navezavo na kreacijo inovativnih turističnih paketov. Pri operaciji se gre za prenos know-how prakse, to je sistema izposoje mestnih koles, iz Slovenije na Irsko, kjer ta sistem še ne obstaja. Irski partner pa razpolaga s kopico izkušenj in dobrih praks s področja kreacije sodobnih turističnih paketov v navezavi na trajnostno mobilnost.
Irski partnerji z mesta Kilkenny bodo v svojem lokalnem okolju vzpostavil kolesarsko shemo kot pilotni projekt za preostalo Irsko in druga podobna okolja. Sama uvedba oziroma nadgradnja sistema izposoje mestnih koles pa bo potekala tudi na območju slovenskih LAS-ov. Mestna občina Velenje, občina Kočevje, občina Ribnica, občina Ravne na Koroškem, občina Črna na Koroškem, občina Murska Sobota bi svoj obstoječi sistem izposoje koles le nagradile (povezava s podeželjem), preko novih postaj, navadnih ali električnih, in novih koles. Medtem ko bi občina Moravske Toplice, občina Mežica in občina Puconci sistem vzpostavile na novo.
Poleg vzpostavitve ali nadgradnje sistemov izposoje koles bi slovenski LAS-i, s pomočjo znanja irskih partnerjev, kreirali inovativne turistične pakete. Preko strokovne ekskurzije na Irsko v okraj Kilkenny, bodo slovenski LAS-i videli primere dobrih praks in pridobili znanje s področja priprave inovativnih turističnih paketov. Le-to bo implementirano v nadaljevanju operacije, ko bo vsak LAS pripravil vsaj en inovativen turistični paket v navezavi na trajnostno mobilnost.
Najpomembnejša dejavnost bo oblikovanje skupine promotorjev trajnostne mobilnosti/kolesarstva/sistema izposoje koles, ki bodo poskrbeli za ozaveščanje (na različni dogodkih in prireditvah tekom operacije) in promocijo.
Cilji operacije:
- Dvigniti kakovost bivanja prebivalcem s povečanjem rekreacijske infrastrukture.
- Spodbuditi rabo sistema za izposojo koles in spodbujanjem rabe prevoznih sredstev, ki ne onesnažujejo okolja.
Glavne dejavnosti:
- Vsebinski sklop 1: Vzpostavitev oziroma razširitev sistema izposoje koles
- Vsebinski sklop 2: Vključevanje ranljivih skupin
- Vsebinski sklop 3: kreacija sodobnega inovativnega turističnega paketa v navezavi na trajnostno mobilnost
- Vsebinski sklop 4: promocijske aktivnosti
- Vsebinski sklop 5: sodelovanje, vodenje in koordinacija
Rezultati operacije:
- Vzpostavitev novih sistemov izposoje koles, ter posodobitev in nadgradnja že vzpostavljenih sistemov izposoje koles
- Oblikovani inovativni turistični paketi v navezavi na trajnostno mobilnost
- Vključenost ranljivih skupin
- Izdelan promocijski material
- Vzpostavitev kulture kolesarstva;
- Izmenjava izkušenj, pridobivanje novih znanj ter prenos dobre prakse med partnerskimi LAS-i, ter implementacija pridobljenega znanja
Trajanje operacije: marec 2019 – november 2020
Vrednost: Skupna vrednost operacije za LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe: 140.280,29 EUR z DDV; Znesek sofinanciranja Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP): 99.723,77 EUR.
Kontakt: LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe, Trata XIV 6a, 1330 Kočevje, T:+ 386 (0)1 620 84 70, http://las-ppd.si/, E: info@las-ppd.si
Način sofinanciranja: Projekt je sofinanciran s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja
Povezave:
Program razvoja podeželja: https://www.program-podezelja.si/sl/
Spletna stran Evropske komisije, namenjene EKSRP: https://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020_sl
LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe: http://las-ppd.si/
Kali danes - za prihodnost
Opis projekta
Cilj projekta je osveščanje, informiranje in izobraževanje prebivalcev o pomenu varstva narave in ohranjanja narave; ohranjanje biološke in kulturne raznovrstnosti; vzdrževanje kulturne krajine ter ohranitev kulturne dediščine. Obnova kala v Predgradu bo preprečila izsuševanje in s tem preživetje rastlinskih in živalskih vrst, ki so vezane na vodno življenjsko okolje. Izboljšanje naravovarstvenega statusa kala, aktivnosti partnerske osnovne šole ter krajevne skupnosti pa bo omogočila nadaljnje ohranjanje te lokalne naravne in kulturne dediščine preko izobraževanja in osveščanja.
Ureditev kala bo prispevala k obogatitvi pomembne lokalne razvojne točke - Kulturnega doma Predgrad (nekdanje graščine Poljane), kjer imajo streho mnoge lokalne iniciative. Z obnovo kala, ki se nahaja v neposredni bližini Doma in z aktivnostmi, ki se bodo odvijale v Domu, bo projekt podprl tolokalno razvojno točko. Obisk kala v Predgradu bodo obiskovalci lahko povezali z bližnjimi točkami naravne in kulturne dediščine, npr. z arheološkim najdiščem Spaha nad Brezovico, s kalom v Jelenji vasi, s Kolpo in drugo turistično ponudbo na območju Poljanske doline in reke Kolpe.
Občina bo na podlagi izsledkov projekta ter strokovnih podlag (analiza stanja,smernice za vzdrževanje) pripravila strategijo upravljanja s kali na območju občin Kočevje, Osilnica in Kostel.
Glavne aktivnosti
- obnova kala postavitev treh info tabel ob njem
- raziskovanje živalskih in rastlinskih vrst kala ter življenjskih pogojev v kalu
- priprava didaktičnih gradiv za osnovnošolce in predstavitev izvedenih aktivnosti ter rezultatov raziskovanja na potujoči razstavi
- priprava strategije upravljanja s kali v občinah Kočevje, Kostel in Osilnica (analiza stanja, smernice za vzdrževanje)
- priprava in uprizoritev kulturnega programa o tem, kako so nekoč vaščani uporabljali kal v okviru tradicionalne prireditve Prangerjada 2019
Rezultati operacije
- Izvedena gradbeno-obrtniška dela za ureditev kala v Predgradu
- Izdelane in postavljene tri informativne table ob kalu v Predgradu
- Organizirana tri predavanja kalih na Kočevskem in njihovem vsesplošnem pomenu
- Objavljen 30 minutni prispevek o kalih na radiu
- Pripravljen oz uprizorjen kulturni program na temo uporabe kala v preteklosti na Prangerjadi 2018 (scenarij, kostumi, rekviziti)
- Pripravljena in izvedena dva raziskovalna dneva za nadarjene
- Pripravljen in izveden naravoslovni dan
- Razstava del otrok na šestih lokacijah
- Zloženka o delu učencev
- Promocija projekta na spletni strani vodilnega partnerja ter v lokalnih medijih
Trajanje operacije: 1. 10. 2018 - 30. 8. 2019
Vrednost: 50.690,00 €. Vrednost sofinanciranja celotnega projekta iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja 34.715,62 €.
Kontakt: Občina Kočevje, Ljubljanska cesta 26, 1330 Kočevje, T:+386(0)1 8938 226, www.kocevje.si, E: obcina@kocevje.si
Način sofinanciranja: Projekt je sofinanciran s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja.
Povezave:
Program razvoja podeželja: https://www.program-podezelja.si/sl/
Spletna stran Evropske komisije, namenjene EKSRP: https://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020_sl
LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe: http://las-ppd.si/
Ena kapljica lahko reši svet – ozaveščanje o zbiranju odpadnega jedilnega olja
Danes gospodinjstva reciklirajo odpada olja in maščobe na način, da jih zbirajo v posode in odlagajo na zbirnem centru v Mozlju. Ker pa v gospodinjstvih tovrstni odpadki nastajajo vsakodnevno, je takšna ureditev nepraktična. Gospodinjstva v krajih z urejenim kanalizacijskim sistemom zato olja in maščobe večinoma odlivajo v odtoke, maščoba se nabira v ceveh, posledično se zamašijo vertikalne odtočne cevi. Na podeželju, kjer kanalizacijskega sistema ni, se jedilna olja največkrat zlivajo v greznice ali neposredno v naravo (kompostniki). Jedilno olje predstavlja 3500-krat večjo obremenitev okolja kot komunalne vode. Ena kapljica jedilnega olja onesnaži 1000 l vode, zato so aktivnosti v zvezi z zbiranjem odpadnega okolja izredno pomembne za ohranjanje narave, živalskih in rastlinskih vrst, hkrati pa preprečujejo škodo na objektih.
S projektom bomo reševali prej opisani problem z aktivnostmi, ki bodo dosegle čim širšo ciljno publiko na območju LAS. Z nakupom posod za zbiranje odpadnega olja in ureditvijo zbirnih mest, kjer bodo posode postavljene, bodo vzpostavljeni osnovni pogoji za zbiranje odpadnega olja, saj tovrstne »infrastrukture« na obravnavanem območju še ni. Z nakupom posodic za zbiranje odpadnega olja in razdelitvijo med različno ciljno publiko ter podučitvijo prebivalcev o načinu zbiranja odpadnega olja po gospodinjstvih, se bo vzpostavil temelj za zbiranje tovrstnih odpadkov. Z delavnicami o možnosti uporabe odpadnega olja (izdelava sveč) se bo prebivalce seznanilo o možnostih uporabe odpadnega olja na domu. Z ostalimi motivacijskimi delavnicami, predavanji, izdelavo in razširjanjem brošur/letakov na različnih prireditvah in predvajanjem izdelanega promocijskega videa, ki se bo vrtel na javnih mestih in pred kino predstavami, se bo skušalo izobraziti ljudi o pomenu zbiranja odpadnega olja, saj problem prinaša gospodarsko škodo javni in zasebni infrastrukturi, posledično pa se bo vplivalo na spremembo obnašanja prebivalcev.
Cilj projekta je osveščanje, informiranje in izobraževanje prebivalcev območja LAS o pomenu varovanju okolja, predvsem voda. Z nakupom ustrezne opreme za zbiranje odpadnih olj se bo izboljšala okoljska infrastruktura in oprema, posledično pa se bo izboljšalo ravnanje z odpadki, ohranila se bo biotska/krajinska raznovrstnost, saj odpadna olja na domu ne bodo več ogrožala okolja/voda, od katere so odvisne številne živalske in rastlinske vrste. V projektu bo kot partner sodelovala Komunala Kočevje, d.o.o., ki bo kot strokovna služba skrbela za namestitev in uporabo opreme ter zagotavljala odvoz odpadnega olja, hkrati pa bo, po preteku projekta, zagotavljala trajnost operacije.
Celotna vrednost projekta znaša 105.487,80 EUR, od tega bo s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja sofinanciran v višini 76.173,72 EUR. Projekt se bo izvajal od septembra 2020 do septembra 2021.
Kontakt: Občina Kočevje, Ljubljanska cesta 26, 1330 Kočevje, T:+386(0)1 8938 226, www.kocevje.si, E: obcina@kocevje.si
Način sofinanciranja: Projekt je sofinanciran s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja.
Povezave:
Program razvoja podeželja: https://www.program-podezelja.si/sl/
Spletna stran Evropske komisije, namenjene EKSRP: https://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020_sl
LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe: http://las-ppd.si/
Podeželje naše mesto
Namen projekta je oživitev in povezovanje ljudi na podeželju skozi različne aktivnosti v krajevnih in vaških skupnostih in obuditev ter ohranitev starih običajev, iger in obuditev zavedanja zgodovinske in kulture dediščine na območju izvedbe projekta: Občina Kočevje – Gorenje, Kočevska Reka, Zgornji Cvišlerji in Dolnja Briga, s poudarkom na obuditvi vaškega jedra v naselju Zgornji Cvišlerji ter ureditvi vaškega jedra s postavljeno nadstrešnico in urbano opremo v naselju Dolnja Briga; Občina Kostel – Vas; Občina Loški Potok – Loški Potok, Občina Osilnica – Osilnica in Občina Sodražica - Sodražica. Zaznali smo namreč potrebo prebivalcev podeželja po obuditvi vaških jeder, druženju in vseživljenjskemu učenju, saj si veliko ljudi z bolj odmaknjenih področij tega želi, a se zaradi različnih ovir ne vključujejo v aktivnosti, ki potekajo v mestu.
Trajanje operacije: 1. 9. 2020 - 1. 9. 2021
Vrednost: 104.353,00 €.
Kontakt: Občina Kočevje, Ljubljanska cesta 26, 1330 Kočevje, T:+386(0)1 8938 226, www.kocevje.si, E: obcina@kocevje.si
Način sofinanciranja: Projekt je sofinanciran s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja.
Povezave:
Program razvoja podeželja: https://www.program-podezelja.si/sl/
Spletna stran Evropske komisije, namenjene EKSRP: https://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020_sl
LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe: http://las-ppd.si/
Romska kultura zate in zame
Opis projekta:
Občina Kočevje se je leta 2019 s partnerji v projektu, Podjetniškim inkubatorjem Kočevje – enoto Ljudska univerza in Občinskim Romskim društvom Romano ritmo Kočevje, prijavila na 4. javni poziv CLLD – problemsko območje s projektom »Romska kultura zame in zate«. Sredstva za sofinanciranje je akcijski skupini Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe dodelilo Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v okviru Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja.
Cilj projekta je osveščati romsko populacijo o pomenu vključevanja v širšo lokalno skupnost z namenom ohranjanja lastne kulture, hkrati pa s spoznavanjem kulture Romske skupnosti na območju LAS premagovati predsodke in stereotipe ter zvišati razumevanje romske kulture, ki na nek način pogojujejo njihovo vedenje, pri večinskem prebivalstvu. Z izvajanjem delavnic plesa in športa se bo Rome podučilo o pomenu gibanja in zdrave prehrane.
V okviru projekta se bodo izvedli šiviljski tečaji za romske ženske, ki bi potem v vlogi mentoric romske najstnice učile šivati oblačila. Izvedli se bodo plesni tečaji za Rominje, produkt obeh dejavnosti pa bo prireditev – plesni nastop na odru mestne ploščadi. Za moško populacije Romov se bodo organizirali treningi skupinskega športa, npr. nogomet, košarka ipd. Z delavnicami o nenasilni komunikaciji in mediaciji med Romi in večinskim prebivalstvom pa se bo prispevalo k premagovanju stereotipov.
Trajanje operacije: september 2020 do julij 2021
Vrednost: Celotna vrednost projekta znaša 110.158 evrov, od tega je s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja sofinancirano 78.727,13 evrov.
Kontakt: Občina Kočevje, Ljubljanska cesta 26, 1330 Kočevje, T:+386(0)1 8938 226, www.kocevje.si, E: obcina@kocevje.si
Način sofinanciranja: Projekt je sofinanciran s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja
Povezave:
Program razvoja podeželja: https://www.program-podezelja.si/sl/
Spletna stran Evropske komisije, namenjene EKSRP: https://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020_sl
LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe: http://las-ppd.si/
Svet ponovne uporabe
Opis projekta:
Temelj današnjega ravnanja z odpadki je evropska hierahična lestvica, ki v vrh postavlja preprečevanje nastajanja odpadkov, takoj za tem pa ponovno uporabo. Komunala Kočevje je v lanskem letu zbrala 6.736.300 kg odpadkov, od tega 636.980 kg kosovnih odpadkov, 457.780 kg lesa, 70.113 kg odpadne elektronske opreme in 91.600 kg tekstila, od česar je velik delež teh odpadkov še primeren za ponovno uporabo ali pa ima potencial za t. i. upcyling.
Po podatkih portala Manj je več v Sloveniji deluje 25 centrov ponovne uporabe. Ekologi brez meja so pripravili analizo, ki kaže, da je v letih od 2015 do 2019 dobilo nove lastnike 22.200 ton pohištva, oblačil, športnih rekvizitov in tehnične opreme, kar predstavlja vsebino več kot 75 ladijskih zabojnikov, kar je pozitivna rast. Center ponovne uporabe (CPU) je bil v Kočevju ustanovljen oktobra 2014. Ustanovil ga je Center ponovne uporabe, ki ima sedež v Ormožu. Vendar pa CPU ni imel pogojev za predelave večjega kosovnega pohištva ali električnih naprav in se je ukvarjal večinoma s preprodajo oblek in manjših kosov pohištva. V letu 2020 se je ustanoviteljica CPU Kočevje odločila, da center zapre oz. predlaga, da skrb zanj prevzame druga institucija. Za to se je odločila Zadruga Zakladi Kočevske, ki je prevzela skrb za tovrstno dejavnost in jo bo tudi nadgradila.
Predvsem je opaziti potrebo, da se CPU bolj poveže s terenom: Komunalo Kočevje, ki na deponiji zbira kosovne odpadke, ki bi bili primerni za nadaljnjo predelavo, potencialni potrošniki kažejo interes za nakup tovrstnega blaga, potencialni restavratorji, predelovalci oz. obrtniki pa kažejo interes za popravilo ali predelavo. Z različnimi oblikami aktivnostmi (predavanja, tečaji, delavnice ipd.), se bo vzpostavilo t.i. krožno gospodarstvo, ki ima tudi veliko marketinško priložnost. Zadruga Zakladi Kočevske bo na lokaciji CPU ponovno odprla trgovino, hkrati pa razvila inovativno spletno aplikacijo, preko katere se bo iskalo odpadno blago, ki bi drugače končalo na deponiji, omogočilo odvoz, in hkrati preko aplikacije iskali mojstre, ki bi bili sposobni in pripravljeni blago restavrirati, obnoviti, potem pa se ga bo preko iste aplikacije tudi prodajalo. S tem bo omogočeno delo različnim obrtnikom, ki trenutno težko najdejo delo ali se ne znajo uspešno promovirati. Na drugi strani pa se bo z izobraževanjem ročno spretnih posameznikov ponudilo možnost za delo številnim ljudem.
Vodilni partner: Občina Kočevje
Partnerji: Komunala Kočevje, d.o.o., Zadruga Zakladi Kočevske, lokalna samooskrba, z.o.o., socialno podjetje, Javni zavod Rokodelski center, Center za mladinsko kulturo.
Trajanje operacije:
Vrednost: Celotna vrednost projekta znaša 91.673,97 evrov, od tega je s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja sofinancirano 74.169,65 evrov.
Kontakt: Občina Kočevje, Ljubljanska cesta 26, 1330 Kočevje, T:+386(0)1 8938 226, www.kocevje.si, E: obcina@kocevje.si
Način sofinanciranja: Projekt je sofinanciran s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja
Povezave:
Program razvoja podeželja: https://www.program-podezelja.si/sl/
Spletna stran Evropske komisije, namenjene EKSRP: https://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020_sl
LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe: http://las-ppd.si/
Stop smetem - promocijska kampanja
Opis projekta:
Eden od ciljev projekta je projekta je osveščanje, informiranje in izobraževanje lokalnega prebivalstva ter obiskovalce o pomenu ločenega zbiranja odpadkov, o tem, da se odpadki ne mečejo v gozd ali kraške jame (kar je v nasprotju z zakonodajo), da se jih ne meče skozi okna avtomobilov ipd. S takšnim informiranjem se ljudi ozavešča, da so odpadki velika nevarnost za okolje; z njihovim nekontroliranim odlaganjem v naravo se ogroža živalske in rastlinske vrste, s takim vedenjem negativno vplivamo na zdravje ljudi (ogroženost podzemnih voda na krasu), kot tudi na estetski izgled kraja in krajine, posledično se zmanjšuje kakovost življenja prebivalcev in obiskovalcev. Z oblikovanjem grafične podobe in sistematične dvoletne kampanje se bo ozavestilo ljudi in prispevalo k zmanjšanju količin odvrženih odpadkov v naravo, vzdolž pešpoti in ob cestah, posledično bo to prispevalo k čistejši podtalnici in pitni vodi. Oblikovana celostna grafična podoba in slogani za preprečevanje odlaganja odpadkov v naravo se bodo uporabljali več let v okviru različnih aktivnosti Občine Kočevje ter rednega dela Komunale Kočevje, d.o.o., s kampanjo se bodo zasidrali v prepričanja ljudi in posledično spremenili njihovo prepričanje in ravnanje, s tem pa se zagotavlja tudi trajnost operacije. Slednje se bo zagotavljalo tudi z izdelavo Strategije ravnanja z odpadki. Z aktivnostmi nakup in postavitev opreme in čiščenje jam pa projekt prispeva k urejenemu okolju, s tem dviga kakovost življenja, kar se izraža tudi z novimi produkti (zamenjava koškov na 24 lokacijah, postavitev pitnika, čiščenje treh jam). V projektu se bo kupilo 3 komplete lično izdelanih mobilnih zabojnikov za ločeno zbiranje odpadkov, ki jih bodo uporabljali organizatorji prireditev na mestni ploščadi, tržnici, stadionu, kar bo prispevalo k lepšemu in urejenemu bivalnemu okolju.
Trajanje operacije:
Vrednost: Celotna vrednost projekta znaša 146.828,43 evrov, od tega je s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja sofinancirano 79.945,79 evrov.
Kontakt: Občina Kočevje, Ljubljanska cesta 26, 1330 Kočevje, T:+386(0)1 8938 226, www.kocevje.si, E: obcina@kocevje.si
Način sofinanciranja: Projekt je sofinanciran s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja
Povezave:
Program razvoja podeželja: https://www.program-podezelja.si/sl/
Spletna stran Evropske komisije, namenjene EKSRP: https://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020_sl
LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe: http://las-ppd.si/