DARILA
KAJ JE DARILO?
Darilo je stvar, pravica, storitev ali druga korist, ki jo je mogoče finančno ovrednotiti (Pravilnik o omejitvah in dolžnostih uradnih oseb v zvezi s sprejemanjem daril).
ABSOLUTNA PREPOVED SPREJEMANJA DARIL NE GLEDE NA IZJEME
V nobenem primeru (tudi če gre za protokolarno darilo ali priložnostno darilo manjše vrednosti) uradna oseba ali njen družinski član ne sme sprejeti darila v zvezi z opravljanjem dela:
- če bi izročitev ali sprejem takega darila pomenila kaznivo dejanje,
- če je to prepovedano po drugem zakonu ali na njegovi podlagi izdanimi predpisi,
- če se kot darilo izročajo denar, vrednostni papirji, darilni in vrednostni boni ter kartice in drage kovine,
- če bi sprejem darila vplival ali ustvaril videz, da vpliva na nepristransko in objektivno opravljanje javnih nalog uradne osebe.
V naštetih primerih torej velja absolutna prepoved sprejemanja daril, uradna oseba ali njen družinski član, pa mora tako darilo zavrniti, vrniti darovalcu oziroma z njim ravnati v skladu s predpisi. Tako darilo v nobenem primeru ne sme postati last prejemnika ali njegovega delodajalca.
Kadar uradna oseba prejme darilo absolutne prepovedi in ga zaradi že ne more zavrniti ali vrniti darovalcu, mora torej subjekt javnega sektorja, pri katerem uradna oseba opravlja delo ali funkcijo, ravnati skladno s 145. členom Zakonom o kazenskem postopku, ki določa, da so vsi državni organi in organizacije z javnimi pooblastili dolžni naznaniti sum kaznivega dejanja oz. če gre za potrjeno kršitev, naznati kaznivo dejanje.
Med družinske člane sodijo zakonec, otroci, posvojenci, starši, posvojitelji, bratje, sestre in osebe, ki s posameznikom živijo v skupnem gospodinjstvu ali v zunajzakonski skupnosti.
KDAJ PA LAHKO SPREJMEMO DARILO (izjeme od temeljne prepovedi)?
Protokolarna darila:
- darila, ki jih podarijo predstavniki drugih državnih organov, drugih držav in mednarodnih organizacij ter institucij ob obiskih, gostovanjih ali drugih priložnostih ter druga darila, dana v podobnih okoliščinah,
- sprejme jih uradna oseba ali njen družinski član lahko v imenu organa, pri katerem dela,
- darilo, ne glede na vrednost, vedno postane last delodajalca,
- mejna vrednost protokolarnega darila ni več zgoraj omejena.
Priložnostna darila manjše vrednosti:
- darilo izročeno ob določenih dogodkih (kulturnih, slavnostnih, zaključkih izobraževanja, usposabljanja, ob praznikih ipd.),
- njihova vrednost ne sme presegati vrednosti 100 eurov z vključenim DDV, ne glede na obliko darila in število darovalcev istega darila,
- priložnostno darilo manjše vrednosti, ki ne presega vrednosti 100 evrov, lahko v lasti obdrži uradna oseba, ki je darilo sprejela.
Če je prejemniku ponujeno darilo v zvezi z opravljanjem dela v obliki storitve, pa ne gre za darilo manjše vrednosti, prejemnik tovrstne storitve ne sme sprejeti.
Dolžno ravnanje v primeru ponujenega darila, ki ne sodi med izjeme
- uradna oseba je darovalca dolžna opozoriti na prepoved sprejemanja daril in zavrniti oz. vrniti ponujeno darilo, enako je dolžan zavrniti darilo tudi družinski član uradne osebe.
- pri vztrajanju darovalca sta uradna oseba oziroma njen družinski član darilo dolžna izročiti delodajalcu uradne osebe
KAJ PA NE SPADA MED DARILA PO ZIntPK in ne velja prepoved oz. omejitev?
- darila simbolnega pomena (darilo, ki se tradicionalno izroča ob določenih dogodkih (plakete, značke, zastavice, promocijski material in drugi predmeti podobne narave),
- pogostitve in izražanje gostoljubja ob službenih dogodkih (kosila, večerje, sprejema ali podobnega dogodka (npr. izkazano gostoljubje), ki je namenjeno službenim pogovorom, ali dogovorom z delovnega področja uradne osebe, ali navezovanju stikov, ki so primerni in potrebni za opravljanje njenega dela ali funkcije),
- donacije,
- darilo, ki ni neposredno povezano z opravljanjem dela in je dano zaradi osebnih okoliščin (npr. rojstni dan, upokojitev, zamenjava službe, …).
RAVNANJE V PRIMERU SPREJEMA DARILA IN VODENJE SEZNAMA PREJETIH DARIL
Evidentiranje:
- darila, ki presegajo vrednost 50 eur z DDV,
- uradna oseba takoj, ko je to mogoče, najkasneje pa v 8 dneh, izpolniti obrazec za evidentiranje prejetega darila,
- izpolnjeni obrazec izročiti osebi, ki vodi seznam daril,
- ni potrebno, v kolikor gre za prejem darila zanemarljive vrednosti (protokolarno darilo ali priložnostno darilo manjše vrednosti – darila pod vrednostjo 50 evrov z DDV).
Če darilo sprejme družinski član uradne osebe, je uradna oseba dolžna izpolniti obrazec in ga izročiti osebi, zadolženi za vodenje seznama prejetih daril.
Subjekt javnega sektorja (v našem primeru Občina) je dolžan voditi seznam prejetih daril, ki vsebuje podatke o vrsti in ocenjeni vrednosti darila, darovalcu in drugih okoliščinah izročitve darila, katera je dolžan posredovati Komisiji za preprečevanje korupcije do 31. marca za preteklo leto.