KORUPCIJA
Korupcija je kompleksen družbeni, politični in gospodarski pojav, ki ogroža pravosodne in politične sisteme, upočasnjuje gospodarski razvoj in prispeva k nestabilnosti tako lokalne, nacionalne kot tudi mednarodne skupnosti. Korupcija, ki jo običajno imenujemo zloraba zaupane moči v zasebne namene, je večsektorski pojav, prisoten tako v javnem kot tudi zasebnem sektorju.
Do korupcije pride, ker so nekateri posamezniki pripravljeni uporabiti nezakonita sredstva, da bi povečali osebne ali poslovne koristi, pri tem pa morajo obstajati okoliščine, ki jim tega ne preprečujejo ali jih od tega odvračajo.
Izhajajoč iz pomena izrazov v ZINTPK je korupcija vsaka kršitev dolžnega ravnanja uradnih in odgovornih oseb v javnem ali zasebnem sektorju, kot tudi ravnanje oseb, ki so pobudniki kršitev, ali oseb, ki se s kršitvijo lahko okoristijo, zaradi neposredno ali posredno obljubljene, ponujene ali dane oziroma zahtevane, sprejete ali pričakovane koristi zase ali za drugega.
Mehanizem za ugotavljanje stopnje integritete ter orodje za krepitev integritete posamezne organizacije je Načrt integritete.
ZAVEZANCI
Zavezanci za izvajanje določb ZIntPK so bodisi posamezne osebe bodisi subjekti javnega sektorja. Posamezne osebe uvrščamo v skupino uradnih oseb, kamor spadajo funkcionarji, uradniki na položaju in drugi javni uslužbenci, uslužbenci zaposleni v Banki Slovenije, poslovodne osebe in člani organov upravljanja, vodenja in nadzora v subjektih javnega sektorja.
KDO JE FUNKCIONAR?
Med funkcionarje spadajo poslanci državnega zbora, člani državnega sveta, predsednik republike, predsednik vlade, ministri, državni sekretarji, sodniki ustavnega sodišča, sodniki, državni tožilci, generalni sekretar vlade, generalni sekretar predsednika republike, šef kabineta predsednika republike, namestnik generalnega sekretarja predsednika republike, svetovalec predsednika republike, generalni sekretar državnega zbora, sekretar državnega sveta, funkcionarji v drugih državnih organih in lokalnih skupnostih, poslanci iz Republike Slovenije v Evropskem parlamentu, če njihove pravice in obveznosti niso drugače urejene z akti Evropskega parlamenta in drugi funkcionarji iz Republike Slovenije v evropskih institucijah in drugih mednarodnih institucijah, če jih tja napoti Republika Slovenija, ter člani sveta Banke Slovenije, če njihove pravice in obveznosti niso drugače urejene z zakonom, ki ureja Banko Slovenije, in drugimi predpisi, ki obvezujejo Banko Slovenije.
KDO JE URADNIK NA POLOŽAJU?
Uradniki na položaju so generalni direktorji, generalni sekretarji ministrstev, predstojniki organov v sestavi ministrstev, predstojniki vladnih služb, osebe s posebnimi pooblastili v Banki Slovenije, načelniki upravnih enot, direktorji oziroma tajniki občinskih uprav.
KDO JE POSLOVODNA OSEB?
Sem spadajo direktorji in člani kolektivnih poslovodnih organov javnih agencij, javnih skladov, javnih zavodov, javnih gospodarskih zavodov in drugih oseb javnega prava, ki so posredni uporabniki državnega proračuna ali proračuna lokalne skupnosti, pravnih oseb, ki jih je ustanovila država ali lokalna skupnost, javnih podjetij, gospodarskih družb in drugih pravnih oseb, v katerih imata država ali lokalna skupnost večinski delež ali prevladujoč vpliv.
INSTITUTI, s katerim omejujemo in preprečujemo korupcijo
Komisija za preprečevanje korupcije je za vse zavezance in širšo javnost sprejela t.i. sistemska pojasnila, ki celovito in natančno ter s praktičnimi primeri tolmačijo zakonske določbe posameznega instituta in odpravljajo nekatere dileme oz. nejasnosti.
V nadaljevanju predstavljamo nekatere institute, katere bomo postopoma nadgrajevali.