Osvetlitev Tržnice Kočevje ob svetovnem dnevu boja proti aidsu
Osvetlitev Tržnice Kočevje ob svetovnem dnevu boja proti aidsu
1. 12. 2023
93
1. december je svetovni dan boja proti AIDS-u. V občini Kočevje se zavedamo pomen virusa, zato smo se v sodelovanju z Zvezo študentov pridružili Nacionalni akciji osveščanja, ki poteka pod sloganom "Pripnimo si pentljo!". Odločili smo se za simbolno gesto in z rdečo barvo osvetlili Tržnico Kočevje v znamenje podpore osebam, ki živijo z virusom HIV in AIDS-om. S tem smo želeli pokazati, da se zavedamo resnosti problema, širiti pozitiven odnos in se predvsem boriti proti stigmatizaciji ljudi, ki živijo z virusom HIV.
Okužba z virusom HIV ostaja velik javnozdravstveni izziv po vsem svetu. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je ob koncu leta 2022 z virusom HIV živelo približno 39 milijonov ljudi, od tega je bilo v letu 2022 na novo odkritih 1,3 milijona primerov okužbe. Zaradi zapletov, povezanih z okužbo, je v letu 2022 umrlo približno 630.000 posameznikov. Po ocenah NIJZ naj bi konec leta 2022 v Sloveniji živelo nekaj manj kot 900 oseb s HIV, od katerih naj bi jih približno ena desetina ne vedela za okužbo. Za preprečevanje prenosa spolno prenosljivih okužb, vključno s HIV-ov, je ključna pravilna uporaba kondoma.
S povečanjem dostopa do učinkovite preventive, diagnoze, zdravljenja in oskrbe prebivalstva je okužba z virusom HIV v Sloveniji postala obvladljivo kronično stanje, ki ljudem omogoča, da kljub diagnozi živijo dolga in zdrava življenja. Velika večina oseb z diagnosticirano okužbo s HIV v Sloveniji prejema protivirusna zdravila. Pri učinkovitem zdravljenju je virus nezaznaven v krvi, zato osebe, ki se zdravijo, ne morejo okužiti drugih ljudi (nezaznavnost pomeni neprenosljivost). V primeru suma na okužbo s HIV je zato potrebno čimprejšnje testiranje in v primeru pozitivnega izvida čimprejšnje zdravljenje.
Kljub napredkom v znanosti pa se še vedno premalo posvečamo družbenim vidikom okužbe. Pogosto posameznike s HIV-om spremljajo stigmatizacija,
diskriminacija in družbeno izključevanje okuženih in bolnih. Zato je ključno, da o tem odkrito spregovorimo in širimo znanje, ki je nujno potrebno za destigmatizacijo. Prav to je namen 1. decembra – svetovnega dneva boja proti AIDS-u, ko si v znak solidarnosti pripenjamo rdeče pentlje, uradni simbol 1. decembra.