ZA SPREMEMBO ŠTIRIH ZAKONOV
Skupaj z desetimi drugimi jugovzhodno slovenskimi in posavskimi občinami verjamemo, da se lahko razmere glede vključenosti otrok v obvezno osnovošolsko izobraževanje izboljšajo. Prav tako verjamemo, da se lahko izboljšajo razmere pri varnostni v prometu in dolgotrajni brezposelnosti. Da bi uredili te razmere, smo pričeli z zbiranjem 5.000 podpisov za predložitev sprememb štirih zakonov: Zakona o socialno varstvenih prejemkih, Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, Zakona o urejanju trga dela in Zakona o voznikih.
Prva sprememba se nanaša na Zakon o socialnovarstvenih prejemkih. Predlagamo, da se v primeru neobiskovanja osnovne šole uvede nedenarno izplačilo socialne pomoči. Enako bi veljalo v primeru zapadlih dolgov do javnih subjektov, kot so država ali občina. S tem bi želeli spodbuditi starše, da svoje otroke redno pošiljajo v šolo in tako zagotoviti, da vsak otrok prejme ustrezno izobrazbo. V Republiki Sloveniji, kot tudi naši občini, si prizadevamo za zagotavljanje enakih izobraževalnih priložnosti za vse otroke. Osnovna šola igra ključno vlogo pri tem procesu, saj zagotavlja temeljno izobrazbo, ki je ključna za razvoj posameznika.
Pri spremembi Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih predlagamo izplačilo otroškega dodatka v obliki osnovnih dobrin v primeru nerednega obiskovanja osnovne šole in njegovo znižanje za tretjino po zaključeni osnovni šoli. Prav tako predlagamo znižanje otroškega dodatka za tretjino po končani osnovni šoli v primeru, ko otrok ne nadaljuje šolanja. S tem bi spodbudili starše, da podprejo svoje otroke pri šolanju in jih motivirajo za napredovanje v izobraževalnem sistemu.
Sprememba Zakona o urejanju trga dela se nanaša na predlog poenostavljenega izbrisa iz evidence brezposelnih po kršitvah obveznosti in podaljšanje maksimalne vključenosti posameznika v javna dela iz dveh na štiri leta. Prav tako predlagamo napotitev brezposelnih oseb na delo. S tem bi želeli spodbuditi aktivno vključevanje brezposelnih oseb na trg dela in jim omogočiti daljše obdobje aktivne vključenosti v javna dela.
Četrta sprememba se nanaša na Zakon o voznikih, kjer predlagamo uvedbo pogoja za opravljanje vozniškega izpita, ki bi zahteval devetletno obiskovanje osnovne šole in zaključen sedmi razred osnovnošolskega programa. Verjetno se vsi strinjamo, da je pismenost in osnovna izobrazba ključnega pomena za voznike. S tem, ko vozniki razumejo prometna pravila, se zmanjšujejo možnosti za nesreče in prometne incidente.
Vse zgoraj navedene spremembe zakonodaje so osredotočene na reševanje zaznanih obstoječih problemov v naši družbi. Bistveno je, da se odzovete in v kolikor podpirate spremembe tudi izrazite svojo podporo. To lahko storite osebno na upravnih enotah in krajevnih uradih ali digitalno preko e-Uprave.
Podrobnejše informacije in navodila o oddaji podpore najdete v priloženem letaku.