Odprli nove prostore Podjetniškega inkubatorja Kočevje
V Kočevju smo danes odprli prostore nove stavbe Podjetniškega inkubatorja Kočevje, ki se nahaja v hitro razvijajoči se gospodarski coni LIK. Investicija v vrednosti 1,7 milijona evrov je sofinancirana s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj in državnega proračuna. Odprtje nove stavbe sta pospremila državna sekretarja Ajda Cuderman in Andrej Čuš. Ob tej priložnosti so skupaj z županom dr. Vladimirjem Prebiličem obiskali tudi podjetja Yaskawa, Koles in Melamin, ki so v fazi priprav na nove investicije. Župan je zjutraj na krajšem obisku gostil tudi ministra Zdravka Počivalška. Predstavili smo naše aktivnosti za razvoj gospodarstva in zelene turistične destinacije Kočevsko, skupaj z načrti za ureditev Unesco območja pragozda Krokar.
Državna sekretarka Ajda Cuderman je v uvodnem nagovoru ob odprtju nove stavbe izpostavila, da na MGRT velik poudarek namenjajo mladim podjetniškim iniciativam. Ter da dejstvo, da območje potrebuje nove prostore podjetniškega inkubatorja, pove veliko o podjetniški aktivnosti v Občini Kočevje ter o pozornosti, ki jo tukaj namenjajo ustvarjanju svetle prihodnosti za mlade. Župan občine Kočevje dr. Vladimir Prebilič je izpostavil, da je nova sodobna stavba Podjetniškega inkubatorja Kočevje pomembna spodbuda lokalnemu gospodarstvu, saj prinaša še kako potrebne poslovne prostore za nadaljnji razvoj podjetij in inovacij, hkrati pa inkubator z novo stavno v coni LIK postaja tudi pomembno podjetniško vozlišče. Cilj investicije, ki je v višini 1.34 milijonov evrov podprta s strani Evropske unije in države, in sicer iz Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike, je vsaj 6 podprtih podjetij do konca leta 2022 in vsaj 15 novo ustvarjenih delovnih mest v podprtih podjetjih. Hkrati pa tudi zagon in delovanje novih inovativnih podjetij ter omogočanje možnosti za izobraževanje in usposabljanje. S tem se sledi cilju večje zaposljivosti in gospodarskega razvoja na Kočevskem.
V novi sodobno opremljeni stavbi inkubatorja se na okoli 1600 kvadratnih metrih razprostira šest proizvodnih prostorov, sedem pisarn, prostor za sodelo, predavalnica in sejna soba, laboratorij za nove tehnologije, računalnica ter dve večji večnamenski dvorani. Da je bil takšen objekt z novimi poslovnimi prostori zares potreben, se je pokazalo že z javnim pozivom za potencialne najemnike, saj so bili prostori takoj zapolnjeni. Nekaj podjetnikov pa ostaja tudi v prostorih Inkubatorja na stari lokaciji. Podjetniški inkubator Kočevje ima trenutno 38 inkubiranih podjetij.
O Podjetniškem inkubatorju Kočevje
Podjetniški inkubator Kočevje je bil ustanovljen leta 2008 s ciljem dviga gospodarstva v lokalnem okolju. V prvih letih delovanja je Inkubator pomagal pri razvoju regionalnih in lokalnih programih za gospodarstvo ter pripomogel pričetku pospeševanja gospodarstva na Kočevskem. V zadnjih petih letih se je Inkubator krepil, tako na področju ekipe kot tudi na področju dela in spodbujanja podjetništva. Leta 2018, ko se je Inkubatorju Kočevje pripojila še Ljudska univerza Kočevje, je štel preko 30 inkubirancev. Z rednim povečevanjem podjetij pa je tudi rasla potreba in povpraševanje po dodatnih poslovnih prostorih.
V novem inkubatorju v sedmih pisarnah najdemo zelo različne najemnike. Podjetje Ismart biometrics izdeluje in razvija inovativne in visoko tehnološke biometrične ključavnice. Ko potrkamo na vrata naslednje pisarne, naletimo na podjetje Naturalloghouse, ki izdeluje hiše iz brun in zadovolji tudi najbolj zahtevne uporabnike. V sosednji pisarni deluje podjetje MOXIE, Ines Jarc s.p. ki se ukvarja z grafičnim oblikovanjem in tiskom. Med pisarno obeh Zadrug, Zakladi Kočevske in Festivalom lesa, ki delujejo tudi na področju socialnega podjetništva, najdemo ekipo DUAVIZ. Ekipo sestavljata dva 3D grafična ustvarjala, Miha Janež in Alen Udovč, ki ustvarjata tisto, kar še ne obstaja. Njune stranke prihajajo iz celega sveta, od Nemčije pa do daljnega vzhoda.
V proizvodnih prostorih prav tako naletimo na zelo različna podjetja. Kraft pivovarna Brewwood zaradi vse večjega povpraševanja širi svojo proizvodnjo, poleg pivovarne bodo zgradili še degustacijski center. Prvi sosed pivovarjev je družina Kocjančič oziroma podjetje Ekološka sirarna Kocjančič. Gre za eno največjih ekoloških kmetij v Sloveniji, v novem Inkubatorju pa bodo uredili predelovalni center in hladilnico, saj vstopajo tudi na trg mesnatih polizdelkov in izdelkov. V naslednjem prostoru se nahaja podjetje Inna fashion, ki izdeluje in prodaja modna oblačila, med Covid-19 krizo pa so svoje poslovanje prenesli na splet. Ustanavljajo tudi komplimentarno spletno trgovino, saj želijo zapolniti praznino določenih modnih izdelkov na našem trgu. Spodnji del prostorov zapolnjuje še prototipna delavnica Podjetniškega inkubatorja Kočevje. Ta je namenjena predvsem start up in potencialnim podjetnikom, ki želijo priti do prvega prototipa, s katerim lahko testirajo trg in se uspešno podajo na poslovno pot.